Gabala taekwondo challengers won 11 medals
News / 19 November 2017 | 23:5718
Gabala taekwondo challengers won 11 medals

Gabala International Open Taekwondo Cup has ended with 49 sets of medals at the Gabala Sport Olympic Complex. The contest, organized by the SC Gabala, was also supported by the Azerbaijan Taekwondo Federation, Youth and Sport Ministry. It was joined by more than 500 challengers from Turkey, Russia, Iraq, Georgia, also from Azerbaijan’s regions. The 3-day competition was on the purpose to strengthen initiatives for boosting interest to taekwondo in Azerbaijan. Challengers are born in 2006-2007, 2008-2009, 2003-2005 and 2000-2002.

The competition is managed by ATF’s coaching staff. It’s organized on DAEDO rules and winner teams and individuals will be awarded with the cup, certificate and medals.

Tofig Ismayilov team took the first place being followed by Aghjabadi and Tahsil, as well as Rabita at the fourth place.

SC Gabala earned 11 medals, including two gold, two silverwares and seven bronze medals. Gabala’s goalds were gained by Anar Ibrahimov and Eltaj Gafarov, while Ramal Huseynov and Abulfat Zulfugarov struck the silvers. And Farid Guliyev, Ilkin Ahmadov, Tehran Umidkhanov, Nijat Azizli, Ulvi Musayev, Fuad Aslanly, and Dadash Dadashov ended with the bronze medals. 


November 17

Children (2008-2009)

Women -21 kg.

1. Nurgul Mizayeva - "AFA" T.K.

2. Samaya Shahvaladli - Goygol.

3. Leyla Iliyev - "Gala" T.K.

3. Tahira Aslanova - "Khazar" T.K.

Women -24 kg.

1. Emiliya Allahverdiyeva – Nomber 2 “Gomurkchu” İ.K.

2. Zeynab Suleymanova - Absheron.

3. Alida Aliyeva - “Bozokh” T.K.

3. Khadija Akhundzadeh - “Rabita” T.K.

Women -27 kg.

1. Aydan Allahverdiyeva - Tahsil.

2. Khuraman Javadzadeh - Tahsil.

3. Sofiya Talybova - “Modern” T.K.

3. Banu Ibrahimova - “Bozokh” T.K.

Women -30 kg.

1. Leyli Safarli - “Ughur” T.K.

2. Janan Orujova - “Rabita” T.K.

3. Sofiya Najafova - Tahsil.

3. Gulay Orujova - Sumgayit.

Men -21 kg.

1. Ilknur Alimov - “Tofig Ismayilov”.

2. Abdulmejid Bambatov - Russia.

3. Safar Behbudzadeh - Aghjabadi.

3. Muhammad Safarov - Absheron.

Men -27 kg.

1. Adil Kazımlı - “Tofig İsmayılov”.

2. Murad Asgarov - Yardımly.

3. Aydın Suleymanov - Tahsil.

3. Azizagha Nasibov - Aghsu.

Men -30 kg.

1. Vasif Salimov - Aghjabadi.

2. Amin Mammadov - Absheron.

3. Fuad Maharramli - Tahsil.

3. Aykhan Kazımzadeh - Number 2 ”Gomrukchu” İ.K.

Men -36 kg.

1. Abulfat Nadirov - Aghjabadi.

2. Huseyn Agharzayev - "Khazar" T.K.

Men +36 kg.

1. Elvin Bayramov - “Farasat” T.k.

2. Farhad Aliaghayev - Guba.

3. Farid Guliyev - “Gabala” İ.K.

3. Rashad Javadzadeh - “Tofig İsmayılov”.

Children (2006-2007)

Women -27 kg.

1. Madina Safarova - Absheron.

2. Nigar SHirinli - Number 2 "Gomrukchu" İ.K.

3. Fatima İsmayılzadeh - "Grandmaster".

3. Kamella Alasgarova - Tajsil.

Women -30 kg.

1. Nargiz Kazımova - Number 5 "Gomrukchu" İ.K.

2. Madina Allahverdiyeva - Tahsil.

3. Zeynab Mammadova - Number 2 "Gomrukchu" İ.K.

3. Nigar Abdullayeva - "Grandmaster".

Women -33 kg.

1. Saadat Abbasova - Absheron.

2. Fatima Hasanova - Tahsil.

3. Samaviyya Rahimli - Number 5 “Gomrukchu” İ.K.

3. Tamilla SHıkhamirova - “Ughur” T.K.

Women -36 kg.

1. Aysel KHeyrullayeva - SHamakhı.

2. Saadat Guliyeva - Number 2 “Gomrukchu” İ.K.

3. Sevda Azizova - Masallı.

Women -40 kg.

1. Nazrin Gasımova - Tovuz O.İ.K.

2. Roza Mahmudova - SHamkir.

3. Ayan Salimzadeh - "Rabita" T.K.

Men -30 kg.

1. Rasul Ramaldanov - Number 1 “Gomrukchu” İ.K.

2. Nurlan Zeynalzadeh - “Tofig İsmayılov”. 

3. Amin Gurbanov - Aghjabadi.

3. Ramal Jafarov - Number 2 “Gomrukchu” İ.K.

Men -36 kg.

1. Yusif Muzaffarli - Masally.

2. Osman Osmanov - Number 2 “Gomrukchu” İ.K.

3. İlkin Ahmadov - “Gabala” İ.K.

3. Nihad Mammadzadeh - “KHazar” T.K.

Men -40 kg.

1. İslam Alizadeh - “Tofig İsmayılov”.

2. Zaman Salimov - “Tofig İsmayılov”.

3. Nurlan Saidov - Ganja.

3. Eldar Zeynally-Tahsil.

Men -44 kg.

1. Oruj İsmayılov - Aghjabadi.

2. Khan Mammadzadeh - Yevlakh.

3. Ali Guliyev - “Gafgaz” T.K.

3. Ravan Ahmadov - “Gafgaz” T.K.

Men -52 kg.

1. Allahveran Azizov - “Shahdagh” T.K.

2. Kanan Hasanli - “Rabita” T.K.

Men -57 kg.

1. İbrahim Musayev - Lankaran T.İ.M.

2. Nahid Allahverdiyev - “Fateh” T.K.

Teenager Boys -37 kg.

1. Giorgi Bostogonashvili - Gurjustan.

2. Tural Abıshov - “Farasat” T.K.

3. İsmayıl İbrahimov - “KHazar” T.K.

3. Nihad Alizadeh - “Tofig İsmayılov”.

Teenager Boys -41 kg.

1. Anar İbrahimov - “Gabala” İ.K.

2. Adil Mammadov - “Tofig İsmayılov”.

3. Tehran Umidkhanov - “Gabala” İ.K.

3. Nijat Azizli - “Gabala” İ.K.

Teenager Boys -57 kg.

1. Ravan Alasgarov - “Mubariz” T.K.

2. Asim Alimov - “SHahdagh” T.K.

3. İmran Hashimli - “Farasat” T.K.

3. Anar Babayev - “Farasat” T.K.

Teenager Boys -65 kg.

1. Ramiz Javadov - “Araz-SHohrat” T.K.

2. Nurlan Chiragov - Sumgayit.

3. Huseyn Mammadov - “Akhundov” T.K.

3. Aykhan Yusifli - Number 2 “Gomrukchu” İ.K.

Teenager Girls -37 kg.

1. Fatima Majidova - Tahsil.

2. Khadija İsmayılova - "Grandmaster"

3. Ayla Latifova - Lankaran T.İ.M.

3. Saida Aliyeva - "Shahdagh" T.K.

Teenager Girls -44 kg.

1. Zivar Taghiyeva - Sumgayit.

2. Aysu Mammadova – Number 5 "Gomrukchu" İ.K.

3. Aysu Mammadova - Aghjabadi.

3. Sammarukh Osmanova - "Gafgaz" T.K.

Teenager Girls -47 kg.

1. Aylin Eynullayeva - "Rabita" T.K.

2. Aydan Aliyeva - "Tofig İsmayılov".

3. Laman Babayeva - Ganja.

3. Khanimgiz Huseynova - "Rabita" T.K.

Teenager Girls -51 kg.

1. Shukran Arifa Akdemir - Turkey.

2. Tulun Alakbarova - "AFA" T.K.

Teenager Girls -55 kg.

1. Fidan Mammadova - Gabala

2. Sama Mirzayeva - Sumgayıt.

3. Aysu İsmayılova - "Gala" T.K.

 

November 18

Children – (2008-2009)

Men -24 kg.

1. Kanan Aliyev - Aghjabadi.

2. Polad Lalayev - Gakh.

3. Chingiz Hasanov - Aghjabadi.

3. Royal Aliyev - Yevlakh.

Men -33 kg.

1. Eljan Aliyev - “Tofig İsmayılov”.

2. Fateh Rasulov - “Rabita” T.K.

3. Abdulsubhan Dadashlı - Tahsil.

3. İmran Mammad - Number 1 “Gomrukchu” İ.K.

Children – (2006-2007)

Men –27 kg.

1. Asim Guliyev - “Tofig İsmayılov”.

2. Harun Salamzadeh - “Mubariz” T.K.

3. Ulvi Musayev - “Gabala” İ.K.

3. Kamran Hasanov - “Rabita T.K.

Men -33 kg.

1. Suleyman Suleymanov - Absheron.

2. Farid Mursalzadeh - “Tofig İsmayılzadeh”.

3. Erkan İshli - Number 1 “Gomrukchu” İ.K.

3. Fuad Aslanlı - “Gabala” İ.K.

Men -48 kg.

1. Rahman İbrahimov - Aghjabadi.

2. İsmayıl Jafarov - Goygol.

3. Polad Tarverdiyev - Jalilabad.

3. Vagif İbrahimov - “Grandmaster”.

Yeniyetma idmanchılar.

Women -29 kg.

1. SHabnam Novruzova - “Rabita” T.K.

2. Tutu İsmayılova - “Tofig İsmayılov”.

3. Nuray Hamidova - Aghdash.

Women -33 kg.

1. Narmin Karimli - “Rabita” İ.K.

2. Atlas İsmayılova - Goygol.

3. Shabnam Mammadaliyeva - Aghjabadi.

Women -41 kg.

1. Barra Gulfamchelik - “Gafgaz” T.K.

2. Alina Rafiyeva - “SHahdagh” T.K.

3. Sariyya Baghırova - Number 1 “Gomrukchu” İ.K.

3. Gulsum Hasanzadeh - Tahsil.

Men -33 kg.

1. Rahid Valiyev - Masallı.

2. SHukran Hasanov - “Grandmaster”.

3. Kanan Mammadov - Number 2 “Gomrukchu” İ.K.

3. Nihat Valiyev - “Rabita” T.K.

Men -45 kg.

1. Fuad Tahmazov - Tahsil.

2. Ramal Huseynov - “Gabala” İ.K.

3. Sayyad Dadashov - Guba.

3. Javad Valibayov - Guba.

Men -49 kg.

1. Eltaj Gafarov - “Gabala” İ.K.

2. Parviz İsgandarov - Tahsil.

3. Ali Akbarov - Aghjabadi.

3. Naib Mammadov - “Bozokh” T.K.

Men -53 kg.

1. Akhmed Khasamov - Russia.

2. Kanan Mahmudov - Absheron.

3. Toghrul Badurayev - “Rabita” T.K.

3. Aykhan Rustamov - “AFA” T.K.

 

November 19

Women -44 kg.

1. Minaya Akbarova - Aghjabadi.

2. Farida Rzayeva - Sumgayit.

3. Nuran Mammadova - “AFA” T.K.

3. Ramila Almaslı - Lankaran T.İ.M.

Women -49 kg

All rights reserved © 2017 GABALA FC. Content from this site must be hyperlinked when used.